Przed umieszczeniem żółwia w szklarni należy upewnić się, że cały sprzęt techniczny(grzejniki, kable, gniazdka, technologia sterowania itp.) jest przystosowany do użytku na zewnątrz lub do użytku w szklarni i jest przedtem przetestowany. Wymienione tutajzalecenia oparte są na wieloletnim doświadczeniu właścicieli, wyłączona jest jakakolwiek odpowiedzialność za szkody powstałe w wyniku użytkowania. Konieczne jest zabezpieczenie instalacji technicznych za pomocą wyłącznika różnicowo prądowego.Przed uruchomieniem technologii specjalista powinien sprawdzić bezpieczeństwoeksploatacji.
Jakiego sprzętu potrzebujesz jako początkujący hobbysta?
Ogrzewanie szklarniOdpowiednią opcją jest monitorowanie klimatu za pomocą termometrów (na poziomie żółwia), timerów i termostatów całego osprzętu znajdującego się w szklarni żółwia.
Nagrzewnice elektryczne
Można bez problemu stosować w warunkach szklarniowych. Wielu opiekunów umieszcza grzejnik na wsporniku, w rogu bądź na dachu domku żółwia, aby zaoszczędzić miejsce. Urządzenia te szybko doprowadzają szklarnie do odpowiedniej temperatury i są sterowane przez czujniki termostatyczne na wysokości żółwia.
Grzejniki ruroweCoraz bardziej powszechne u zagranicznych hodowców stają się grzejniki rurowe. Są one instalowane poza zasięgiem zwierząt, ponieważ osiągają wysokie temperatury na powierzchni. Alternatywą w przypadku braku prądu,okazjonalnie stosuje się nagrzewnice gazowe, przy których należy zwrócić uwagę nie tylko na ochronę przed poparzeniem, ale również na odpowiedni dopływ świeżego powietrza. Ceramiczna lampa grzewczaStosowany jako źródło wytwarzania ciepła. Jest to grzejnik ceramiczny, któryemituje promieniowanie cieplne, ale nie emituje światła i osiąga wysokietemperatury na powierzchni. Dla ochrony przed poparzeniem podłączyć gonależy w żaroodpornym kloszu z ochronną siatką I ceramicznym gniazdem. Ze względu na ryzyko pożaru od materiałów palnych (liście, słoma, drewno) w obszarze promieniowania i związane z tym obawy dotyczące bezpieczeństwa, emitery te są coraz rzadziej używane.Maty i kable grzewcze
Inną opcją utrzymywania temperatur na odpowiednim poziomie w nocy jeststosowanie wewnątrz mat grzewczych lub kabli grzewczych. Montuje się je na suficie domku żółwia.
(Rekomendowany jest kabel grzewczy 50W bądź duża mata grzewcza )
Temperatury nocne nie powinny spadać poniżej 15 stopni, dlatego należy upewnić się, że żółwie są w zasięgu źródła ciepła.Sterowanie ogrzewaniem
Aby kontrolować dodatkowe ogrzewanie w szklarni, podłącza się je do urządzenia nazywanego termostatem. Przy ustawieniu pożądanej temperatury, termostat automatycznie włącza bądź wyłącza dane urządzenie. Stosując go w szklarni, ważne jest by przechowywać go w skrzynce kablowej,aby chronić je przed wilgocią i ciepłem. Dla bezpieczeństwa, dodatkowo można używać specjalnych poduszek pochłaniających wilgoć. Istnieją również termostaty, które są przeznaczone do stosowania na zewnątrz.
Lampa grzewcza
W ciągu dnia potrzebne jest źródło jasnego, ciepłego światła, zwanego też„miejscem do wygrzewania”, Potrzebne jest ono do tego by żółw mógł osiągnąć odpowiednią temperaturę ciała, do prawidłowego funkcjonowania jego metabolizmu.Temperatura pod lampą na wybiegu powinna wynosić 38 stopni Celsiusa, mierząc na wysokości muszli największego zwierzęcia. Lampa grzewcza wkręcona jest w oprawę promiennikową. Żarówki grzejne, wytwarzają bardzo wysokie temperatury, dlatego muszą być podłączone w odpowiednia oprawę.Jakiekolwiek plastikowe oprawki, nie nadają się. Oprawa ta skupia promieniowanie na żądanym obszarze i chroni przed kroplami wody.Dodatkowa kratka ochronna w dolnej części klosza wyłapuje odłamki przy ewentualnym zniszczeniu lampy. Aby chronić zwierzęta, należy regularnie sprawdzać temperaturę na skorupie zwierzęcia.W sklepach znajdziesz wiele odpowiednich jasnych i ciepłych lamp grzewczych przeznaczonych dla gadów. Dokonując wyboru, oprócz mocy należy zwrócić uwagę na rozmiar lampy. Jeśli masz kilka zwierząt, możesz zastosować oprawkę skandynawską o większej średnicy. Jeśli masz tylko jedno bądź dwa żółwie w szklarni, możesz również użyć lamp „punktowych”. Jeśli jest kilka dorosłych żółwi, może być wymagane dodatkowe miejsce do wygrzewania się. Lampę grzewczą podłącza się do programatora czasowego. Urządzenie, które automatycznie, o wyznaczonych przez nas godzinach, włącza i wyłącza lampę grzewczą. Oprócz czasowego miernika, lampa może być również sterowana za pomocą uniwersalnego termostatu, dzięki czemu nie pali się niepotrzebnie w słoneczne dni. W tym celu czujnik temperatury umieszcza się w cieniu, poza zasięgiem zwierząt, pamiętając by był na poziomie żółwia.* W terrarium temperatura powinna wynosić max. 35 stopni (mierząc na pancerzu pod lampą), przy czym konieczne jest zapewnienie również chłodniejszych obszarów.
Automatyczny otwieracz do okien
W wysokich temperaturach automatyczny mechanizm otwierania okien podnosi mechanicznie dach lub okno w szklarni w celu przewietrzenia, chroniąc w ten sposób przed przegrzaniem i udarem cieplnym. Dlatego zawsze należy używać otwieracza do okien, a przy silnym nasłonecznieniu dodatkowo zacieniać szklarnię. Do przykrywania szklarni można użyć parasoli, materiałów bądź mat łykowych czy trzcinowych, które są nieco większe niż cała szklarnia.Mikroklimat
Aby zapewnić dobry mikroklimat i wystarczającą ilość wilgoci w szklarni, posadź kilka śródziemnomorskich roślin, takich jak rozmaryn, lawenda lub szałwia. Pamiętając o podlewaniu tych roślin. Istnieje jedna mała zasada, jeśli te rośliny dobrze się rozwijają, mikroklimat będzie również odpowiedni dlażółwi.
Kurtyna
Aby zabezpieczyć przed utratą ciepła i przeciągami w sezonie wiosennym ijesiennym oraz w chłodną pogodę latem, zaleca się stosowanie zachodzącej na siebie kurtyny lamelowej z miękkiego materiału PVC, która zapobiegnie utracie ciepła. Kurtyna jest zawieszana w wejściu do szklarni.
Hibernacja w dole lub w lodówce
Jeśli masz dół do hibernacji wszklarni, który jest chroniony przed mrozem I drapieżnikami, zabezpieczasz go do minimalnej temperatury 5 stopni. Odbywa się to za pomocą dodatkowego ogrzewania sterowanego uniwersalnym termostatem. W zależności od zapotrzebowania na ciepło, do grzania można zastosować podane powyżej opcje podnoszenia temperatury. Wiosną temperatury stopniowo rosną i zwierzęta rozpoczynają nowy sezon.Bezpieczną opcją jest również hibernowanie ich w pudełkach z ziemią i liśćmiw lodówce ustawionej do 5-6 stopni i zabezpieczonej termostatem wprzypadku, kiedy lodówka osiąga niższe temperatury. Zwierzęta powinnyzacząć hibernować w szklarni przez tydzień, zanim zostaną przeniesione do boksów wprzygotowanej lodówce. Co kilka dni lodówka jest krótko wietrzona i sprawdzana jestwilgotność podłoża. Następnie zwierzęta są okazjonalnie sprawdzane i ważone. Pod koniec hibernacji, kiedy żółwie hibernują dalej w lodówce, umieszczane są z powrotem do szklarni. Tam temperatury stopniowo rosną, żółwie wybudzają się z hibernacji I zaczynają nowy sezon aktywności.Pomiary temperatur mierzymy z tyłu pudełka pod liśćmi, ponieważ tam jest najzimniej!
Termometr
Niezawodne monitorowanie temperatury za pomocą termometru jest ważnew całym życiu żółwia, w sezonie, a także podczas hibernacji. Termometrlaserowy umożliwia bezkontaktowy pomiar temperatury podłoża oraz bardzodobrze mierzą temperaturę na skorupie żółwia pod lampą grzewczą. Niektórzy stosują bezprzewodowe termometry z alarmami temperatury, które mają sensor przesyłania danych w zasięgu około 30 metrów. Możemy używać też inteligentne termometry które wysyłają alarm na telefon komórkowy w przypadku odchylenia od ustawionego zakresu temperatury. Istnieją również takie, które przesyłają zmierzone wartości do nośnika, która następnie przesyła dane do komputera. Dzięki nimi, można zapisywać temperatury i robić z nich diagramy. Istnieją również termometry sądowe, które monitorują temperaturę w podłożu, co jest szczególnie ważne w okresiezimowym. (podczas hibernacji w lodówce wykonuje się pomiary w podłożu pod liśćmi w pudełkach w którym są żółwie).
Kontrolowanie temperatur jest bardzo ważne dla zdrowia naszych zwierząt.Sprzęt rezerwowyZe względów bezpieczeństwa, wszystkie ważne elementy, takie jak sprzęt do ogrzewania, lampy grzewcze, kable, termometry i termostaty, dobrze jest przechowywać w rezerwie. Niestety, usterki mogą pojawić się również w czasie, kiedy nie mamy dostępu do szybkiego zakupu.Tekst: Frauke HUSTINXOpracowanie i tłumaczenie: Radosław RUSIECKIŹródło:https://www.taschendinos.de/technik-fuer-europaeische-landschildkroeten
Comments